5 powodów dla których warto zainwestować w nowoczesną stronę internetową
Skoro czytasz ten tekst, oznacza to, że zastanawiasz się, z jakiej racji masz płacić (często niemałą kwotę) agencji za stworzenie strony internetowej. Być może myślisz: “mam przecież ładną stronę, którą zbudował mi siostrzeniec na zajęciach w szkole, są na niej zdjęcia i numer telefonu”. Jeśli natomiast dopiero planujesz “zaistnieć w sieci”, to być może słyszałeś już, że są różnego rodzaju kreatory, do których wystarczy wkleić nieco treści, dodać kilka zdjęć i powstanie gotowa firmowa strona internetowa. Po co przepłacać? Powodów jest wiele.
Czym właściwie jest “nowoczesna” strona internetowa.
Jest to pytanie, na które ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Czy wystarczy, by strona była wykonana w ciągu ostatnich sześciu do dwunastu miesięcy? Czy może wykorzystane zostały w niej nowoczesne technologie? Takich pytań można zadać wiele, a odpowiadając „tak” na każde z nich będziemy mieli po części rację, natomiast pełna definicja “nowoczesnej strony internetowej” jest wypadkową wszystkich powyższych czynników. Powinna być ona z jednej strony rozbudowana, a z drugiej umożliwiająca użytkownikowi łatwe odnalezienie tego, czego szuka. Powinna posiadać elementy które zaintrygują użytkownika, jednocześnie nie utrudniając osiągnięcia celu wizyty. Powinna być atrakcyjna dla oka, a jednocześnie funkcjonalna. Poniżej dowiesz się o czynnikach, które wpływają na odbiór strony i mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu w sieci.
- “Po co mi właściwie strona internetowa? Kiedyś nie było internetu a interes się kręcił”.
Powyższa teza jest jak najbardziej słuszna. Słowem kluczowym tutaj jest jednak “kiedyś”. Obecnie żyjemy w realiach, które bardzo odbiegają od realiów przeszłości. Świat poszedł do przodu, technologia się rozwinęła. Kanały komunikacji także się zmieniły. Internet jest obecnie dominującą siłą jeśli chodzi o środki masowego przekazu. W zasadzie każda strona w internecie dostępna jest bez problemu w dowolnym momencie z dowolnego miejsca na Ziemi. Czy to samo w sobie nie jest wystarczającym argumentem za tym, by stać się częścią internetu? Czy nie warto dać sobie szansy na zaistnienie na szeroką skalę, dzięki czemu Twój biznes mógłby dotrzeć do szerszego grona odbiorców? Odpowiedź wydaje się być oczywista.
Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nowy telewizor, wyjechać na wymarzone wakacje, czy też sprawdzić wiadomości ze świata, w większości wypadków pierwszym miejscem, w którym zaczniesz szukać będzie właśnie Internet. Jest on nieodzownym elementem współczesnego świata i w zasadzie nie możemy się całkowicie od niego odciąć. Strona internetowa jest więc swego rodzaju wizytówką – naszą lub naszej firmy, na podstawie której możemy ocenić jej profesjonalizm lub rzetelność. Czy strona firmowa, której ostatni wpis w dziale “Aktualności” miał miejsce 3 lata temu wzbudzi Twoje zaufanie?
Jeśli prowadzisz firmę, która świadczy usługi lub coś sprzedaje, na pewno zależy Ci na tym, by mieć jak największe grono odbiorców. Czy umożliwienie im znalezienie Twojej firmy w dogodnym dla nich momencie nie byłoby idealnym rozwiązaniem?
- Responsywność, czyli jak Cie widzą, tak Cie piszą
Innym ważnym czynnikiem, który powinniśmy rozpatrzyć jest fakt, że obecnie znaczna część (w niektórych branżach nawet 60-70%) ruchu w internecie generowana jest z urządzeń mobilnych. Przypomnij sobie – czy doświadczyłeś kiedyś sytuacji, w której będąc poza domem bez dostępu do komputera z dużym ekranem, który wygodnie można obsługiwać za pomocą myszki i klawiatury, potrzebne było Ci znalezienie konkretnej informacji w sieci? Wpisałeś więc interesujące Cie hasło do przeglądarki, otworzyłeś pierwszą stronę, której wynik pasował do zapytania, a Twoim oczom ukazała się nieczytelna strona, na której ciężko było cokolwiek znaleźć. A nawet gdy już to odnalazłeś, to by przeczytać akapit tekstu trzeba było trochę się nagimnastykować i poprzesuwać palcem po ekranie. Nic przyjemnego, szczególnie gdy na dworze mróz i śnieg Zapewne nie raz w takiej sytuacji bardzo szybko opuściłeś aktualną stronę i otworzyłeś kolejną z wyników wyszukiwania. Czy prowadząc własną firmę stać Cię na oddanie potencjalnych klientów konkurencji i to w zasadzie bez stoczenia o nich walki? Droga zakupowa wielu ludzi wygląda tak, że najpierw testują/przymierzają sprzęt w sklepie stacjonarnym, a następnie szukają wymarzonego produktu w internecie i kupują go po najkorzystniejszej cenie.
Dla zobrazowania powyższego rozważmy następujący scenariusz: jesteś właścicielem sklepu internetowego sprzedającego sprzęt narciarski. Przyjmijmy, że średnia wartość koszyka podczas zakupów użytkownika wynosi 1500zł. Każdego miesiąca Twoją stronę odwiedza 2000 użytkowników, z czego 50% wizyt (czyli 1000) odbywa się za pośrednictwem smartfonów. Przyjmijmy konwersję na poziomie 5% (5 ze 100 odwiedzających sfinalizuje zakupy). Biorąc powyższe pod uwagę, otrzymujemy 50 klientów chcących dokonać zakupu w Twoim sklepie za pomocą smartfonów. W przypadku, gdy sklep nie jest responsywny (czyli nie jest przystosowany do poprawnego wyświetlania na urządzeniach mobilnych), wielce prawdopodobne jest, że znaczna część tych potencjalnych klientów (zdecydowanych dokonać zakupu) od razu po wejściu na stronę po prostu ją opuści. Przyjmijmy znów, że tak właśnie postąpi połowa z nich – daje to 25 utraconych klientów. Po podsumowaniu całości okazuje się, że w trakcie jednego miesiąca tracimy 25 klientów, z których każdy dokonałby zakupu za 1500zł!
Sam widzisz, że w takiej sytuacji potencjalna miesięczna strata wynikająca z utraty użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych znacząco przekracza koszt stworzenia strony, która będzie spełniała oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów.
- Interakcja z użytkownikiem – pokaż, że nie jesteś robotem!
Nierzadko zdarza się, że w poszukiwaniu oferty firm na wykonanie jakiejś usługi przeglądamy wiele stron, porównujemy ich oferty i ceny. Bywają jednak sytuacje i branże, w których ciężko z góry ocenić pracochłonność i koszt konkretnej usługi, dlatego niezbędny jest kontakt potencjalnego klienta z firmą. Jednym z zadań strony internetowej jest maksymalne ułatwienie użytkownikowi nawiązania kontaktu, lub nawet zachęcenie go do tego. Służyć mogą do tego takie elementy, jak formularze kontaktowe, klikalne odnośniki z numerem telefonu do nawiązania bezpośredniego połączenia, lub też elementy tzw. CTA (Call to action – wezwanie do działania). Im więcej możliwości komunikacji dajesz, tym większa szansa na to, że użytkownik na ten kontakt się zdecyduje. Niektórzy preferują kontakt telefoniczny, inni wolą wysłać zapytanie mailowo, a jeszcze inna grupa ludzi odwiedza stronę tylko po to, by sprawdzić lokalizację sklepu, by udać się do niego osobiście.
Innym czynnikiem umożliwiającym kontakt właścicieli z potencjalnym klientem jest także prowadzenie eleganckiego bloga firmowego, w którym opisywać można ciekawostki z branży, nowości w ofercie firmy, lub też poradniki związane z dziedziną, w której specjalizuje się Twoja firma. Daje on także możliwość bezpośredniego kontaktu z użytkownikiem poprzez system komentarzy. Staranne prowadzenie bloga świadczyć może o zaangażowaniu i profesjonalnym podejściu firmy do działalności, którą prowadzą oraz trosce o klientów.
- Czy posiadanie nowoczesnej strony pomoże w jej promocji?
Jak najbardziej! Technicznie dobra strona ma znacznie większe szanse na zaistnienie w sieci niż jej “archaiczne” odpowiedniki. Znaczący wpływ ma opisana w poprzednim punkcie responsywność strony, która sama w sobie wymagana jest do niektórych elementów promocji w internecie. Profesjonalnie wykonana strona daje także większe szanse na jej skuteczne pozycjonowanie – które jest bez wątpienia najkorzystniejszym elementem strategii marketingu online, biorąc pod uwagę nakład finansowy oraz efekty, które można uzyskać. W wielu agencjach zajmujących się tworzeniem stron internetowych nad projektem i wdrożeniem strony oprócz grafika i programisty często pracują specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem, jak również testujący ją pod kątem odczuć użytkownika podczas jej przeglądania (tzw. UX – https://pl.wikipedia.org/wiki/User_experience).
Takie całościowe podejście do projektu strony już na etapie planowania powinno mieć znaczenie, jeśli w przyszłości rozważamy podjęcie działań związanych z promocją strony w internecie, zarówno poprzez SEO jak i AdWords lub też inne formy reklamy.
Dodając do tego możliwość integracji strony z narzędziami monitorującymi zachowanie użytkowników na stronie i analizę tych zachowań przez specjalistę, mamy ogromną ilość informacji, które mogą okazać się kluczowe dla skutecznej promocji Twojej firmy.
- A co dla mnie? Czyli korzyści dla właściciela
We wcześniejszych punktach rozpatrywane były korzyści, które przynieść może posiadanie nowoczesnej strony internetowej w kontekście pozyskiwania nowych klientów, ich odczuć, a także możliwości jej promocji. Istnieje natomiast jeszcze inna, równie ważna korzyść, którą niesie ze sobą taka inwestycja. Jest to możliwość jej samodzielnej edycji i łatwej rozbudowy w przyszłości! Wiadomym jest, że wszystko, co nowe prędzej czy później staje się zużyte, przestarzałe, czy też po prostu się nudzi. Po zakupie nowego samochodu przez pewien czas cieszymy się nim – jest piękny, wszyscy nam go zazdroszczą – lecz po kilku latach pojawiają się na nim rysy, jego podzespoły się psują i trzeba je wymienić, lub też powiększa nam się rodzina i nagle potrzebne jest większe auto. Tak samo jest ze stroną internetową – by mogła spełniać wszystkie nasze wymagania przez długi czas, niezbędna jest możliwość jej edycji, rozbudowy, czy też aktualizacji (szczególnie to ostatnie często jest bagatelizowane przez właścicieli, a jest to ogromny błąd, gdyż internet wbrew pozorom nie jest miejscem bezpiecznym i raz za razem dochodzi do wycieków danych, zawirusowania strony, czy też wykorzystania jej w nieautoryzowany sposób).
Z pomocą w tym wszystkim przychodzą strony internetowe wyposażone w tzw. CMS (Wikipedia). Mówiąc krótko, zarządzać taką stroną może każdy, nie trzeba posiadać do tego umiejętności programistycznych. Właściciel strony w łatwy sposób może zmienić na niej np. zdjęcia w galerii, tekst opisujący usługę, lub też dodać wpis na blogu lub nowy produkt w sklepie. Dostępnych jest wiele różnego rodzaju silników CMS, znaczna część z nich jest nawet darmowa. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest silnik WordPress, który swą elastycznością daje niemal nieograniczone możliwości edycji i przystosowania do konkretnych wymagań. Oczywiście, nie wszystkie z nich można tak po prostu “wyklikać”, często niezbędne jest zlecenie realizacji funkcjonalności specjalistom, natomiast po odpowiednim przygotowaniu projekt taki daje wiele radości i satysfakcji na wiele lat
Rozpatrywane powyżej elementy są oczywiście tylko częścią korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie profesjonalnej strony internetowej. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie strony nie gwarantuje jeszcze sukcesu firmy, lecz jest to w chwili obecnej warunek wręcz konieczny do tego, by móc poważnie myśleć o promocji własnej marki.