wykorzystanie bloga w celu budowy wizerunku jako eksperta

Case Study – wykorzystanie bloga w celu budowy wizerunku jako eksperta

Strony internetowe potrafią mieć różny charakter. Może być on informacyjny, sprzedażowy, instruktażowy, hobbystyczny itp. Skupmy się konkretnie na sprzedaży. W dzisiejszych czasach mamy możliwość prowadzenia jej na wielu kanałach. Nie musi odbywać się ona koniecznie na naszej stronie internetowej. Często wykorzystanie pośredników, którzy mają już dobrze zbudowaną widoczność może być lepszym rozwiązaniem. Jednocześnie sprzedaż może odbywać się stacjonarnie i w zupełności zaspokajać nasze potrzeby. Jak w takim przypadku wykorzystać domenę naszej marki w sieci?

Zadbaj o swój wizerunek

Jeśli prowadzisz biznes wiesz, że posiadanie wizytówki to absolutna podstawa. Witryna internetowa jest naszą wizytówką w sieci. Warto zatem przedstawiać siebie w sposób możliwie najlepszy. Dzisiaj chcemy przedstawić jak zbudować wizerunek eksperta w swojej branży przy pomocy pozycjonowania fraz informacyjnych dla swojego produktu na podstawie kampanii SEO naszego klienta.

Research fraz kluczowych i analiza konkurencji

Klient nie prowadzi sprzedaży bezpośrednio na swojej stronie internetowej. Jego produkty można uzyskać w dużych sklepach internetowych. Dodamy, że case study dotyczy branży związanej ze sprzedażą wózków dziecięcych.

Pierwszym krokiem i podstawą każdej kampanii SEO jest dobry research fraz kluczowych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaplanować dobrze całą strategię oraz linkowanie wewnętrzne w obrębie zaplanowanych klastrów tematycznych. Pośpiech w tym przypadku nie jest wskazany – im lepiej dobierzemy frazy, tym lepsza i bardziej kaloryczna będzie nasza strategia.

Jak zacząć research fraz?

Nasz research rozpoczęliśmy od znalezienia słów kluczowych ściśle powiązanych z frazą główną jaką są “wózki dziecięcie”. Frazy te powinny posiadać w wynikach wyszukiwania artykuły blogowe. Wyszukanie odpowiedniego user intentu jest tutaj kluczowe ze względu na to, że mamy promować markę jako eksperta – odrzucamy zatem wszelkie frazy produktowe związane ze sprzedażą, ponieważ ten cel jest już zrealizowany na innych kanałach sprzedażowych.

Dla naszych potrzeb wykorzystaliśmy aplikację Ahrefs, a konkretnie wbudowane w niej narzędzie Keyword Explorer:

keyword explorer ahrefs

Dla frazy z tak dużą wyszukiwalnością warto skorzystać z zakładek poniżej, które podpowiadają nam frazy powiązane z daną tematyką. W tym przypadku będziemy szukać potencjalnych pytań pojawiających się przy zakupie wózka, oraz tych, które możemy mieć podczas ich użytkowania.

pomysły na frazy kluczowe

Dla większości fraz w narzędziu ahrefs możemy sprawdzić od razu wyniki wyszukiwania. Jest to dla nas pomocne, żeby zweryfikować, czy dana fraza trafia w nasz user intent. Był to pierwszy etap naszego researchu.

wyniki wyszukiwania dla frazy

Jak przeprowadzić analizę konkurencji?

Po rozwinięciu widoku SERP dla interesujących nas fraz widzimy konkurencję jaka pojawia się dla nich na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Oczywiście te wyniki możemy także sprawdzić ręcznie wpisując frazę w wyszukiwarce Google. Warto zrobić sobie listę takiej konkurencji i przeanalizować ich widoczność. W tym pomogło nam narzędzie batch analysis, które daje widok na estymowaną ilość fraz i ruchu jaki generuje konkurencja przy pomocy artykułów blogowych. Jest ono także częscią aplikacji Ahrefs.

batch analysis ahrefs

Takie dane będą dla nas dodatkową informacją jaką konkurencję do naszej analizy wybrać. Możemy także odrzucić strony, które nie do końca odpowiadają naszym oczekiwaniom. Na tej podstawie dzięki odpowiedniej konkurencji mogliśmy zebrać dużą bazę fraz kluczowych do dalszego działania.

Dodatkowe działania warte sprawdzenia

Każde zapytania w Google generuje podpowiedzi ze strony wyszukiwarki. Jeśli chcemy poznać czego szukają użytkownicy wystarczy, że przewiniemy wyniki wyszukiwania do sekcji “Podobne pytania”:

podobne pytania google

Takie pytania możemy później sprawdzić i zweryfikować ich wyszukiwalność. Mogą one być potencjalnie nowymi tematami na artykuły blogowe, lub mogą zostać wykorzystane w już zaplanowanych treściach, żeby wzbogacić nasz artykuł.

Na samym dole wyników wyszukiwania Google podpowie nam również podobne wyszukiwania – to potencjał na kolejne frazy kluczowe związane z interesującą nas tematyką:

podobne wyszukiwania google

Dodatkowo istnieją bezpłatne narzędzia, które mogą dodatkowo wspomóc nas w takiej analizie. Przy pomocy alsoasked.com znajdziemy powiązane tematycznie pytania, które możemy wykorzystać także na stronie:

zrzut wyników z alsoasked.com

Planowanie treści

Po tak obszernym researchu fraz kluczowych i analizie konkurencji możemy przystąpić do planowania treści, która odpowie na pytania użytkowników. Wybór fraz kluczowych powinien przede wszystkim być oparty o interesujący nas user intent i spełnienie naszych celów biznesowych. W tym przypadku chcieliśmy zbudować widoczność poprzez promowanie naszego klienta jako eksperta w swojej branży. W tym celu wybraliśmy zestaw zapytań, na podstawie którego mogliśmy zacząć tworzyć esperckiego bloga. Frazy te pogrupowaliśmy w odpowiednie klastry, ponieważ na część zapytań byliśmy w stanie odpowiedzieć w obrębie jednego artykułu blogowego co zwiększa jego atrakcyjność i zmniejsza ryzyko kanibalizacji fraz kluczowych, a także wyznacza nam jakie anchory wykorzystać do linkowania wewnętrznego pomiędzy artykułami.

W celu przygotowania dobrych wytycznych potrzebnych do stworzenia treści wykorzystaliśmy aplikację Surfer SEO i dostępne w nim narzędzie Content Editor. Narzędzie to pozwala nam na wybranie konkretnej konkurencji, która nas interesuje dla danego zapytania. W ten sposób powstają wskazówki dotyczące długości treści, nasycenia fraz kluczowych, ilości nagłówków, obrazków itp. Te wytyczne jesteśmy w stanie edytować i dostosować do naszych potrzeb.

frazy kluczowe w narzędziu Surfer SEO

Po stworzeniu treści i jej wdrożeniu przesłaliśmy nowo powstałe adresy artykułów w Google Search Console w celu przyspieszenia ich indeksacji. Widoczność naszego klienta wzrosła zgodnie z oczekiwaniami. Jak widać na załączonym zrzucie wdrażanie artykułów przyniosło spory wzrost ruchu. Dane pochodzą z narzędzia Google Search Console:

zrzut wyników z narzędzia google search console

W narzędziu Ahrefs widać zaś jak w tym samym czasie rosła widoczność naszego klienta na frazy:

widoczność na frazy w narzędziu ahrefs

Na zrzucie widać, że obecnie około 100 fraz znajduje się na pozycjach 1-3, ponad 260 fraz pojawia się na pozycjach 1-10 i wszystkich fraz znajdujących się na pozycjach 1-20 jest około 540. Na przestrzeni roku jest to podwojenie liczby fraz, które generują ruch na stronie klienta.

Podsumowanie

Jak widać na powyższym przykładzie budowanie widoczności może mieć różne cele. Zwiększanie świadomości marki i kreowanie siebie jako eksperta w sieci jest jednym z nim. Kluczowym elementem jest dobranie odpowiednich fraz kluczowych na etapie planowania strategii. To pozwala nam na precyzyjne targetowanie naszych intencji. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat działań SEO – zajrzyj na naszego bloga. Jeśli jesteś zainteresowany poprawą widoczności w sieci – skontaktuj się z nami.

Jakub Falczyński

Jakub Falczyński

Full Stack SEO ze świetnym okiem do detali optymalizacyjnych, pozycjonowanie na rynkach zagranicznych mu nie straszne, od Tajlandii przez Francję po USA. W wolnym czasie gitarzysta oraz entuzjasta pływania i gier komputerowych.