Jak zwiększyć sprzedaż w branży e-commerce w sieci dzięki SEO

Casestudy – Jak zwiększyć sprzedaż w sieci w branży e-commerce dzięki SEO

Prowadzenie sklepu internetowego to bez wątpienia wyzwanie, szczególnie na rynku, który jest nasycony konkurencją. Jednym z kluczowych elementów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją widoczność online i przewagę nad konkurencją, jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO). W tym artykule przedstawimy jak sklep internetowy z artykułami dziecięcymi odniósł sukces na rynku niemieckim dzięki skutecznej strategii SEO.

Zaplanowanie strategii

Bardzo ważnym elementem podczas startu kampanii SEO jest dobra analiza konkurencji i rynku, tak aby zaplanować możliwie jak najlepszą strategię. Cele powinny być odpowiednio rozłożone w czasie, abyśmy mogli odpowiednio mierzyć efekty i ewentualnie móc wprowadzać poprawki i zmiany. Im więcej czasu poświęcimy na tym etapie, tym bardziej owocna będzie nasza optymalizacja i mniej rzeczy nas zaskoczy w późniejszych etapach – chyba że pozytywnie. Teraz omówimy elementy jakie pomogły nam osiągnąć sukces podczas optymalizacji sklepu internetowego naszego klienta.

planowanie strategii SEO

Research fraz kluczowych

Jest to najważniejszy etap planowania – zawsze wykonujemy go na początku współpracy. Odpowiedni dobór fraz kluczowych może przynieść korzyści w wielu aspektach. Frazy kluczowe bowiem mogą zarówno sprzedawać, jak i mieć charakter informacyjny, który pozwoli przedstawić nas jako eksperta i zwiększyć świadomość naszej marki na rynku. Po odpowiednim dobraniu fraz kluczowych przechodzimy do planowania treści.

Planowanie treści

Każda wybrana fraza kluczowa jest przez nas przypisywana do odpowiedniej dla siebie podstrony. Dobieramy je na podstawie intencji użytkownika, czyli tego co pojawia się w wynikach wyszukiwania dla danej frazy. Dzięki temu wiemy, jaka fraza powinna być promowana na podstronie kategorii, a jaka powinna trafić np. na artykuł blogowy. Sprawdziliśmy, czy podstrony na stronie klienta odpowiadają wybranym przez nas frazom kluczowym. Jeśli nie – zaplanowaliśmy budowę nowych.

planowanie treści SEO

Linkowanie wewnętrzne

W naszym przypadku kluczową rolę odegrało linkowanie wewnętrzne, czyli strategiczne umieszczanie linków do innych stron naszej witryny. Pozwoliło to nie tylko na poprawę wrażeń użytkownika (UX), ale także na lepsze zrozumienie przez roboty Google struktury naszej strony, co przekłada się na lepsze wyniki w rankingu. Linkowanie wewnętrzne jesteśmy w stanie zaplanować już na etapie researchu fraz kluczowych oraz planowania treści – na tych etapach dzięki grupowaniu fraz w klastry możemy linkować wewnętrznie w obrębie powiązanych ze sobą tematów, co zwiększa nasz autorytet i zwiększa szansę na zatrzymanie na stronie zainteresowanego użytkownika.

Struktura menu

Struktura menu to kolejny ważny aspekt optymalizacji pod kątem SEO. W naszym sklepie dokonaliśmy szeregu zmian, które poprawiły przejrzystość i łatwość nawigacji dla klientów. Zadbaliśmy o to, aby najważniejsze kategorie produktów były łatwo dostępne, a menu było intuicyjne i jasne. Jest to zabieg, który jednocześnie poprawia też linkowanie wewnętrzne.

Dobrze uporządkowana struktura kategorii

Struktura kategorii naszego sklepu została uporządkowana w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom naszych klientów, a jednocześnie była zgodna z zasadami SEO. Staraliśmy się grupować produkty w logiczne kategorie i podkategorie, które jednocześnie były bogate w słowa kluczowe.

Uzupełnienie treści na kategoriach

Równie ważne co struktura strony jest uzupełnienie treści na kategoriach. Zadbaliśmy o to, aby każda z naszych kategorii zawierała unikalną, wartościową treść, która pomaga użytkownikom zrozumieć, co mogą znaleźć w danej sekcji. Treść ta była również nasycona odpowiednimi słowami kluczowymi, co pomogło nam poprawić nasze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Krótka treść w sekcji ATF

W sekcji „above the fold” (ATF) umieściliśmy krótkie, ale przekonujące teksty. Stworzyliśmy atrakcyjne i skuteczne komunikaty, które zachęcały użytkowników do dalszego przeglądania strony, a jednocześnie korzystały z odpowiednich słów kluczowych.

Długa treść schowana tak by nie przyćmić produktów

Choć treść jest ważna, równie istotne jest, aby nie zasłaniała naszych produktów. Dlatego umieściliśmy dłuższe teksty na dole strony, ale jednocześnie zadbaliśmy o to, aby były one nadal wartościowe i nasycone odpowiednimi słowami kluczowymi.

Dobra strategia linkowania zewnętrznego

Prócz linkowania wewnętrznego, kluczowym elementem naszej strategii SEO było linkowanie zewnętrzne. Budowaliśmy nasz profil linków przez umieszczanie linków do naszej strony na innych tematycznych stronach, co pomogło nam wzmocnić naszą widoczność w wyszukiwarkach.

Naprawa aspektów technicznych

Ważnym krokiem była naprawa aspektów technicznych naszej strony. Poprawiliśmy przekierowania, naprawiliśmy linki prowadzące do nieistniejących stron i wykluczyliśmy puste kategorie. Te zmiany pomogły nam poprawić ogólną jakość strony klienta. Powinniśmy jak najbardziej ułatwiać analizowanie naszej strony przez roboty Google.

Uzyskane efekty

Strona naszego klienta odnotowała znakomite wzrosty. Z szaconowanego ruchu na poziomie 749 użytkowników miesięcznie wzrósł do poziomu ok. 4880 użytkowników miesięcznie na przestrzeni roku.

wzrost ruchu w sklepie internetowym dzięki optymalizacji SEO

Spójrzmy jak wygląda sytuacja w przypadku fraz:

wzrost widoczności na frazy sklepu w branży e-commerce

Zmiany jakie nastąpiły w przeciągu roku:

Frazy, na które widoczny jest klient na pozycjach 1-3 – wzrost z 20 do 140 fraz.

Frazy, na które widoczny jest klient na pozycjach 4-10 – wzrost z 26 do 276 fraz.

Frazy, na które widoczny jest klient na pozycjach 11-20 – wzrost z 92 do 433 fraz.

Uzyskany ruch oczywiście przełożył się na większą sprzedaż w sieci. Każdy nowy użytkownik więcej to potencjalny klient i szansa na większą sprzedaż na różnych etapach świadomości zakupowej klienta. Nasza szansa na remarketing również wzrasta – dlatego wraz z dobrą strategią SEO możemy dobrze ukierunkować nasze środki w płatnych kanałach sprzedaży.

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednia strategia SEO jest kluczem do sukcesu przy pozycjonowaniu sklepu internetowego. Nasz przypadek pokazuje, że poprzez skuteczne wykorzystanie SEO można zwiększyć widoczność online, przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć sprzedaż. SEO to proces, który wymaga czasu, ale inwestycja ta z pewnością się opłaca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szans na rozwój Twojego biznesu w sieci – skontaktuj się z nami.

Jakub Falczyński

Jakub Falczyński

Full Stack SEO ze świetnym okiem do detali optymalizacyjnych, pozycjonowanie na rynkach zagranicznych mu nie straszne, od Tajlandii przez Francję po USA. W wolnym czasie gitarzysta oraz entuzjasta pływania i gier komputerowych.