Content Plan - czym jest i jak go przygotować

Content Plan – czym jest i jak go przygotować?

W dzisiejszym dynamicznym świecie online skuteczna strategia content marketingu jest kluczem do sukcesu. Niezależnie od branży, biznes potrzebuje solidnego content planu, który pomoże dotrzeć do docelowych odbiorców, zwiększyć zaangażowanie użytkowników i widoczność w wyszukiwarce. Content plan to nie tylko zbiór przypadkowych treści publikowanych na stronie, ale przemyślana strategia oparta na analizie, optymalizacji i ciągłym doskonaleniu.

W tym artykule przedstawimy kluczowe elementy, które mogą pomóc odnieść sukces podczas pozycjonowania stron, a to dzięki jednemu z aspektów, który jest składową content marketingu. Dowiesz się również, dlaczego wyznaczanie celów, szukanie słów kluczowych i analiza konkurencji to ważne kroki w tworzeniu skutecznego content planu.

Znaczenie planu treści w optymalizacji dla wyszukiwarek

Jednym z kluczowych elementów skutecznej strategii SEO jest odpowiednio zaplanowany i zrealizowany content plan. Plan treści pozwala na kontrolowanie i organizowanie tworzonych treści, mając na uwadze cele optymalizacji dla wyszukiwarek. Umożliwia spójne i systematyczne tworzenie treści dostosowanych do preferencji i oczekiwań użytkowników, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań algorytmów wyszukiwarek. Pozwala również skupić się na najważniejszych słowach kluczowych i tematach, które mają największy potencjał do przyciągnięcia ruchu organicznego i zwiększenia widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Badanie grupy docelowej i ustalanie celów

Określanie celów content planu i kluczowych wskaźników sukcesu

Aby osiągnąć skuteczne wyniki, ważne jest jasne określenie celów, które chcesz osiągnąć za pomocą content planu. Mogą to być cele związane ze zwiększaniem zasięgu marki, generowaniem leadów, zwiększaniem świadomości czy zwiększaniem sprzedaży w sklepie internetowym. Wybierając swoje cele, upewnij się, że są one mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone w czasie (SMART). Tworząc content plan, oprócz wyznaczania celów ustal kluczowe wskaźniki sukcesu, aby monitorować postęp i wydajność podjętych działań. Metryki te mogą obejmować liczbę wyświetleń strony, interakcje społecznościowe i współczynniki konwersji.

Wykorzystanie analizy konkurencji do zdefiniowania grupy docelowej

Dzięki tej analizie dowiesz się, jakie treści są tworzone i jakie tematy są poruszane, by przyciągnąć i zaangażować odbiorców. Możesz także zobaczyć, jak twoi konkurenci używają różnych formatów treści, takich jak blogi, podcasty, filmy i infografiki, próbując za ich pomocą trafić do docelowych odbiorców. Jest to nieodzowny element wszystkich działań content marketingowych, a zatem wpisuje się również w content plan.

Dzięki analizie konkurencji można również ocenić, które działania wpływają na skuteczność pozycjonowania i przyciągają uwagę odbiorców. Możesz zobaczyć, jaki content generuje największe zaangażowanie społeczności, jakie słowa kluczowe są używane w ich strategiach content marketingowych lub które kanały dystrybucji są najskuteczniejsze. Jeśli działasz w branzy e-commerce to częsta i regularna analiza konkurencji jest nieodzowna, gdyż pozwoli Ci być na bieżąco z trendami i dostosować swoje działania w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.

Nie oznacza to jednak bezpośredniego kopiowania działań innych firm. Ta analiza ma służyć wyłącznie jako narzędzie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć czego szuka dana grupa odbiorców i dostosować Twoje działania w unikalny i atrakcyjny sposób.

Czy wiesz, że…
Przygotowanie spójnego content planu, uwzględniającego różne formaty treści (takie jak wideo, infografiki, artykuły) może zwiększyć zaangażowanie odbiorców nawet o 94%?

Badania i analiza słów kluczowych

 

Badania i analiza słów kluczowych

Pierwszym krokiem w tworzeniu skutecznego content planu jest badanie i analizy słów kluczowych. Musisz zidentyfikować frazy kluczowe, które są związane z tematyką strony i mogą przyciągnąć ruch organiczny. W tym celu możesz skorzystać z narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs lub SEMrush.

Wybór trafnych słów kluczowych związanych z tematyką strony

Podczas badania słów kluczowych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najpierw należy sprawdzić popularność danego słowa kluczowego, czyli jak często jest wyszukiwane przez użytkowników. Ważna jest również ocena konkurencyjności danego słowa kluczowego, np. ile innych witryn próbuje uzyskać pozycję w rankingu dla tego słowa kluczowego i ile posiadają backlinków. Optymalne jest znalezienie słów kluczowych, które mają wysoki potencjał ruchu organicznego, a jednocześnie są konkurencyjne na akceptowalnym poziomie.

Wykorzystanie narzędzi do badania popularności i konkurencyjności słów kluczowych

Eksperci używają różnych narzędzi, aby dokładnie poznać popularność i konkurencyjność fraz kluczowych. Narzędzia takie jak Trendy Google, czy Google Search Console które pokazują trendy wyszukiwania słów kluczowych w czasie, mogą być przydatne do oceny sezonowości i zmian w zainteresowaniu użytkowników.

Analiza słów kluczowych to proces ciągły, ponieważ trendy, preferencje użytkowników i konkurencja mogą się zmieniać. Regularnie śledź i aktualizuj frazy kluczowe, aby dostosowywać content plan do zmieniających się okoliczności i poprawiać SEO.

Dobór słów kluczowych w zależności od wyników wyszukiwania

Podczas tworzenia content planu ważne jest dopasowanie słów kluczowych do rodzaju wyników wyszukiwania, takich jak artykuły na blogu, strony docelowe, produkty czy strony główne. Jeśli zauważysz, że artykuły blogowe dominują w TOP10 wyników wyszukiwania, powinieneś unikać używania tego wyrażenia na swojej stronie głównej lub w innych miejscach podczas promowania swoich produktów lub usług. W takim przypadku tworząc content plan lepiej skupić się na innych słowach kluczowych, które są bardziej związane z konkretnym typem stron. Dopasowanie słów kluczowych do rodzaju wyników pomoże lepiej zaspokoić potrzeby użytkowników i zwiększyć skuteczność content planu.

Jak przygotować dobry content plan?

Aby ułatwić proces tworzenia, stworzono wiele narzędzi ułatwiających ten proces i pozwalających na późniejsze zarządzanie nim. Na rynku są narzędzia, takie jak CoSchedule, ContentCal czy HubSpot’s Content Strategy Tool, które oferują funkcje zaprojektowane specjalnie pod content marketing i stricte związane z tworzeniem treści. Pozwalają one tworzyć kalendarz publikacji, definiować tematy i słowa kluczowe, a także śledzić wyniki i analizować efektywność pozycjonowania.

Pamiętaj, że nie musisz korzystać z zaawansowanych narzędzi, aby stworzyć skuteczny content plan. Możesz także użyć prostego arkusza kalkulacyjnego, takiego jak Microsoft Excel lub Google Sheets. Jeśli nie wiesz, co zawiera content plan, to wszystko co musisz zrobić, to stworzyć spersonalizowany i łatwy w zarządzaniu arkusz kalkulacyjny, w którym będą między innymi takie informacje jak:

 • Temat treści: kolumna, w której wpisujesz np. meta-title dla strony produktu, artykułu blogowego, opisu na social media itp.
 • Typ treści: kolumna wskazująca rodzaj treści, np. artykuł blogowy, infografika, wideo, itp.
 • Słowa kluczowe: kolumna, w której umieszczasz główne frazy kluczowe przypisane do każdej treści.
 • Kanał dystrybucji: kolumna, w której określasz, na jakim kanale lub platformie będzie publikowana treść, np. strona internetowa, blog firmowy, social media, sklep internetowy itp.
 • Status: kolumna informująca o statusie każdej treści, np. zaplanowane, w trakcie tworzenia, gotowe do publikacji.
 • Treść: kolumna, w której znajduje się content do publikacji
 • Data publikacji: kolumna zawierająca szczegółowy harmonogram dotyczący daty planowanych publikacji
 • Link do opublikowanej treści: kolumna, w której umieszczasz link do opublikowanej treści. Ułatwi to szybkie odnalezienie i udostępnienie jej w przyszłości.
 • Linki do stron konkurencji: kolumna, w której znajdują się linki do stron, które rankingują dla danej frazy/fraz.
 • Metryki i wyniki: kolumny, w której monitorujesz wskaźniki sukcesu pozycjonowania po publikacji treści, takie jak liczba odsłon, czas spędzony na stronie, wskaźniki konwersji itp.
 • Notatki/Instrukcje: kolumna, w której możesz zamieścić wszystkie przemyślenia dotyczące danego tematu, czy też informacje potrzebne do wykonania konkretnego zadania
Przykład kolumn w content planie
przykładowe kolumny w content planie

Kategoryzacja i hierarchizacja treści

Content plan to strategiczne podejście do zarządzania treścią, którego celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych informacji i zwiększanie ich zaangażowania. Jednym z głównych elementów tego planu jest odpowiednie pogrupowanie i stworzenie hierarchii treści, tak aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć potrzebne im informacje. Czyniąc to, należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

Podział treści na kategorie tematyczne

Kategoryzowanie treści pomaga utrzymać porządek w witrynie, ułatwia użytkownikom nawigację i pozwala im skupić się na określonych tematach. Podział treści na kategorie tematyczne pomaga również w lepszym targetowaniu słów kluczowych i grup docelowych, co jest szczególnie istotne w przypadku branży e-commerce.

Kategoryzując treści warto wziąć pod uwagę zarówno globalne tematy związane z profilem strony, jak i bardziej szczegółowe podkategorie. Dobrze zorganizowany content plan obejmuje kilka kategorii tematycznych, które odzwierciedlają zakres i głębię treści na stronie.

Określenie priorytetów w tworzeniu i promowaniu różnych rodzajów treści

Po podzieleniu treści na kategorie tematyczne, musisz nadać priorytet tworzeniu i promowaniu treści. Niektóre treści mogą mieć większy wpływ na SEO i generować większy ruch organiczny niż inne. Na przykład artykuły eksperckie, poradniki, recenzje lub instrukcje mogą być bardziej atrakcyjne dla użytkowników i wyszukiwarek. Priorytetyzacja może opierać się na konkurencji, preferencjach użytkowników, tematach i popularności słów kluczowych.

 

Regularne publikowanie i promowanie treści

Regularne publikowanie i promowanie treści

Określenie harmonogramu publikacji treści

Kolejnym ważnym krokiem w planie treści jest określenie harmonogramu publikowania treści. Regularne publikowanie nowych treści ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zainteresowania użytkowników i pozycji Twojej witryny w rankingach. W zależności od rodzaju treści, umiejętności kreatywnych i strategii optymalizacji ustaw częstotliwość publikowania contentu codziennie, co kilka dni, co tydzień, itd. Klienci doceniają treści wstawiane regularnie.

Monitorowanie wyników i dostosowanie strategii

Po opublikowaniu i podjęciu działań dotyczących promowania treści musisz śledzić wyniki i analizować skuteczność swojej strategii. W tym celu możesz skorzystać z narzędzi takich jak Google Analytics, które dostarczają informacji o ruchu na stronie, czasie spędzonym na stronie, współczynnikach odrzuceń itp. Na podstawie tych informacji będziesz mógł dostosować swoją strategię pozycjonowania stron – na przykład skupiając się na tematach, które przynoszą najlepsze wyniki, lub zmienić harmonogram treści i wpisać istotne informacje w content plan.

Czy wiesz, że…
Odpowiednio skonstruowany content plan może pomóc w budowaniu lojalności klientów. Według badań, klienci częściej kupują od marek, które regularnie dostarczają wartościowych treści.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, tworzenie skutecznego content planu nie jest zadaniem łatwym. Wymaga on głębokiej analizy, dogłębnego zrozumienia rynku i docelowej grupy odbiorców.

Mamy nadzieję, że teraz posiadasz większą wiedzę na temat przygotowywania content planu. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia, zespół agencji SEO Neadoo zawsze chętnie pomoże. Jesteśmy gotowi służyć naszą wiedzą i doświadczeniem, aby zapewnić Ci kompleksowe usługi w zakresie SEO i content marketingu.

Content Plan - Checklista Neadoo

FAQ

Czym jest content plan?

Content planem nazywamy zbiór szczegółowych wytycznych wykorzystywanych w strategii SEO służący do zaplanowania publikacji treści na stronach internetowych. Jest to najczęściej dokument, który zawiera szczegółowe informacje na temat planowanych treści, takie jak tematy, słowa kluczowe, terminy publikacji i kanały dystrybucji.

Dlaczego content plan jest ważny?

Planowanie contentu pomaga w skoordynowanym i spójnym tworzeniu treści, dostarczając wartościowych informacji dla odbiorców. Zapewnia lepszą kontrolę nad procesem twórczym, pomaga w zwiększeniu zaangażowania użytkowników i budowaniu silniejszej marki.

Jakie elementy powinny być uwzględnione w content planie?

Content plan powinien zawierać szczegółowe wytyczne takie jak: określenie celów, dobrane słowa i frazy kluczowe, strategię tworzenia i publikacji treści, analizę wyników i dostosowywanie strategii.

Jak często należy aktualizować content plan?

Content plan powinien być elastyczny i dostosowywany do zmieniających się potrzeb rynku i grupy docelowej, ponieważ pozycjonowanie to proces ciągły. Zaleca się regularne monitorowanie wyników, analizę danych i dostosowywanie strategii w oparciu o nowe informacje.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w content planie?

Częstym błędem już w samym planowaniu contentu jest brak jasno określonych celów, niedostateczne sprawdzenie słów kluczowych, tworzenie treści bez wartości dodanej, brak optymalizacji pod kątem SEO i brak regularnej analizy wyników.

Wojciech Stuczko

Wojciech Stuczko

Wojtek - analityczny umysł, każde zdanie czyta trzy razy. Z wykształcenia fototechnik, obecnie Specjalista SEO w zespole Neadoo, któremu nie umkną żadne błędy na stronach naszych klientów. Człowiek do zadań specjalnych - nie straszne mu żadne wdrożenia, czy optymalizacje. W wolnych chwilach przenosi się do świata gier planszowych takich jak Agricola, Terraformacja Marsa, czy też Wyprawa do El Dorado.